menusearch
irantameshk.com

پرسش های متداول

در چه مناطقی از کشور می توان باغ تمشک احداث کرد ؟
 • به طور کلی در تمام استانهای شمال کشور(گیلان، مازندران و گلستان) که دارای شرایط اقلیمی مشابهی هستند امکان کاشت و پرورش تمشک وجود دارد. البته امکان کشت گلخانه ای  نیز در مناطق دیگر وجود دارد که در حال حاضر به صورت آزمایشی انجام گرفته است.
زمین محل احداث باغ تمشک بایستی چه شرایطی را دارا باشد ؟
 • زمین محل احداث باغ تمشک بایستی  زهکشی مناسبی داشته باشد.پوسیدگی ریشه فیتوفترا عامل مهم مرگ گیاه در مناطق دارای آب زیاد می باشد.از این رو نبایستی تمشک رادر مناطقی که پس از بارندگی آب در آنجاتجمع می یابد کاشت.اگر امکان این کار وجود نداشت بایستی این گیاه را روی پشته هایی به ارتفاع حداقل 25 سانتی متر کاشت.خاک زمین محل احداث دارای PH  5.5 تا 6.5(اسیدی متمایل به خنثی)  والبته شور نباشد(C .E . کمتر از 4)بطور کلی در استانهای شمالی بجز بخشی از منطقه ترکمن صحرا محدودیتی بابت شوری خاک وجود ندارد.
هزینه احداث باغ تمشک ( صفر تا صد) چقدر می باشد ؟
 • با توجه به متغیر بودن هزینه های احداث باغ عدد قطعی را نمی توان پیش بینی کرد. ولی بصورت کلی اگر زمین محل احداث باغ محصور بوده و آب داشته باشد.به طور متوسط به ازای احداث هر متر مربع باغ تمشک حدودا 10 هزار تومان هزینه پیش بینی می گردد.
در هر 1000 متر مربع باغ تمشک چند نهال تمشک می توان کاشت ؟
 • با توجه به استاندارد احداث باغ تمشک در هر 1000 متر مربع حدودا 500 نهال تمشک کاشت. البته اگر فضاهای خدماتی یا ارتباطی را هم در باغ تمشک بخواهیم منظور کنیم. این عدد حدودا 450 نهال خواهد شد.
هر نهال تمشک کی و چه مقدار محصول می دهد ؟
 • بستگی به ارقام مختلف تمشک اصلاح شده زمان میوه دهی و طول مدت برداشت متفاوت است.نهالهای گواهی شده ایران تمشک  18 ماه بعد از کاشت ( تابستان سال دوم)  هر سال یک مرتبه از اوایل تیر ماه تا اوایل مرداد ماه به مدت یک ماه میوه می دهد. مقدار محصول در هر بوته بستگی به رسیدگی های مربوطه متفاوت است ولی بطور متوسط از هر بوته تمشک میتوان انتظار 4 کیلوگرم محصول را داشت.
هزینه های جاری نگهداری سالانه باغ شامل چه موارد و چه مقدار است ؟
 • هز ینه های جاری شامل. هزینه محلول پاشی ها، هرسهای سالیانه، بستن شاخه ها،علف کشی، آبیاری و هزینه مشاور و نهایتا چیدن میوه می باشد. که در همه موارد هزینه کرد ها متفاوت و بستگی به سطح عملکرد باغدار دارد.ولی بطورمتوسط و معمولی برای 1000 متر باغ بایستی مبلغ 5 میلیون تومان هزینه را سالیانه پیش بینی کرد.
خدمات ایران تمشک شامل چه مواردی می باشد ؟
 • فروش نهال تمشک اصلاح شده - (tronless blackberry) - (گواهی شده ایران تمشک)
 • احداث باغ تمشک (دستمزدی و مشارکت)
 • پیش خرید تضمینی محصول
 • مشاوره های فنی و تخصصی
 • نگهداری باغات احداث شده
*تمامی خدمات فوق به شکل رسمی و در قالب قرارداد ارائه خواهد شد.
میوه تمشک در چه بازارهایی عرضه می شود ؟
 • بازارهای داخلی این محصول بکر و در حال شکل گیری می باشد. در حال حاضر و بطور کلی بازار تازه خوری، تمشک فریز شده و فراورده های حاصل از صنایع تبدیلی از قبیل مربا ، مارمالاد،کنستانتره و....بازارهای متنوع این محصول می باشد.
آیا تمشک امکان کاشت و پرورش در فضای گلخانه ای را هم دارد؟
 • بله. با توجه به مستعد بودن استانهای شمالی کشور جهت کاشت و پرورش تمشک  به صورت رو باز و آزاد ، در دو استان کشور که اقلیم متفاوتی را دارند کاشت گلخانه ای صورت گرفته که در صورت  دستیابی به نتایج قابل انتظار کشت گلخانه ای توسعه خواهد یافت.
درآمد و سود خالص باغ تمشک در 1000 متر مربع چقدر است؟
 • در هر 1000 متر باغ تمشک پس از کسر هزینه های جاری سالیانه پیش بینی سود خالص به مبلغ 10 میلیون تومان می گردد.
آیا امکان کشت ترکیبی تمشک با محصولات دیگر وجود دارد ؟
 • بله.مجموعه ایران تمشک دو سال قبل و برای اولین بار کشت مخلوط (intercropping) تمشک و توت فرنگی را با موفقیت به بهره برداری رساند.در این پروژه در واحد سطح درآمد بیشتری ایجاد خواهد شد.از نظر زمانی در اردیبهشت و خرداد برداشت توت فرنگی و در تیر و مرداد ماه نیز برداشت تمشک انجام خواهد گرفت. ویدیویی از یکی از باغاتی که کشت مخلوط تمشک و توت فرنگی در ان انجام شده در بخش گالری فیلم سایت قرار دارد.
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده