menusearch
irantameshk.com

رام کردن میوه وحشی

۱۳۹۶/۱۰/۲۸ پنج شنبه
(0)
(0)
رام کردن میوه وحشی
رام کردن میوه وحشی
 رام کردن میوه وحشی!
زندگی > مهارت‌ها - همشهری دو - الهام فیروزبخت:
مجید زمانی، جوان ۳۷ساله‌ای است که ریسک بالایی برای راه انداختن کسب و کارش انجام داده و همین مسئله او را تبدیل به نخستین پرورش‌دهنده تمشک که به‌صورت حرفه‌ای و تجاری فعالیت می‌کند کرد، البته شغل اصلی او مهندسی ساختمان است و دفتر فنی و مهندسی‌ای هم در شهر رامسر دارد.

او حدود 12سال مي‌شود که فعاليت حرفه‌اي خود را در اين زمينه آغاز کرده. مي‌گويد سال 88موفق شده‌اند با همکاري يک گروه معماري،کلبه‌اي در شمال کشور بسازند و برنده جايزه معماري آن سال شوند. اما احداث باغ تمشک، موفقيت‌ بزرگ اوست. کار با تمشک را حدود 3سال است با 15ميليون تومان تسهيلاتي که از بسيج سازندگي گرفته شروع کرده و براي خود و 4نفر ديگر اشتغالزايي کرده است. مهندس باغداري که حالا نمونه‌اي براي ديگراني است که مي‌خواهند با ريسک کمتري در اين زمينه سرمايه‌گذاري کنند.

    قصه از کجا شروع شد؟

ما در شهر رامسر زمين کوچک و بدون استفاده‌اي داشتيم که براي راه‌اندازي يک کسب و کار کوچک مناسب بود. قبل از شروع به‌کار تحقيقات بسيار زيادي انجام دادم و متوجه شدم غيراز کاشت محدود تمشک در برخي مناطق، براي پرورش تمشک در ايران هيچ منبعي وجود ندارد. از طريق پايگاه علمي اطلاعات ايران، به جزوه دست‌نويسي دست پيدا کردم که نگارش و جمع‌آوري‌ا‌ش مربوط به سال1363 بود. از روي اسم نويسنده پيگير شدم و متوجه شدم نويسنده اين جزوه عضو هيأت علمي دانشگاه فردوسي مشهد است. سپس در سايت‌هاي خارجي دنبال باغداري تمشک گشتم و در نهايت با يک باغدار در کشور صربستان از طريق اي‌ميل توانستم ارتباط برقرار کنم و به‌طور مستقيم از تجربيات اين باغدار استفاده کنم. در ابتدا کار را در متراژ پايين اجرا کردم تا هم نتيجه‌ آزمايش‌هاي مختلف را دقيق‌تر بررسي کنم و هم اگر کار با شکست‌ مواجه شد، خيلي متحمل ضرر مالي نشوم.

    چگونه جرقه کار زده شد؟

تمشک يک ميوه‌ وحشي است و شايد باغداران چند بوته‌ تمشک درون باغشان داشته باشند اما هيچ‌وقت به فکر توسعه و کاشت و برداشت حرفه‌اي آن نيفتاده باشند. با خودم فکر کردم وقتي من در رامسر شرايط آب و هوايي مناسبي براي کشت تمشک دارم چرا اين کار را شروع نکنم؟ درست است که ريسک بالايي دارد اما اين ريسک را به جان خريدم و حالا که با استقبال خوبي هم براي فروش محصولاتم مواجه شده‌ام، دوست دارم همان اتفاقي که براي کيوي در کشورمان افتاد، حالا براي تمشک هم بيفتد چرا که کيوي تنها حدود 20سال است که در کشور توليد مي‌شود ولي در همين 2دهه توانسته‌ايم رتبه چهارم جهان را به‌دست بياوريم. در زمينه تمشک هنوز کاري به‌صورت حرفه‌اي صورت نگرفته و باغداران بسياري مي‌توانند وارد کار کشت تمشک شده و کسب و کاري براي خود راه‌اندازي کنند.

    چه کساني با شما در باغ کار مي‌کنند؟

زمين کوچکي که جرقه اوليه را براي شروع يک کسب و کار در ذهن من زد، کنار خانه خانواده‌ همسرم است. به همين دليل، قبل و بعد از احداث باغ و به بار نشستن بوته‌ها، همسرم و خانواده‌‌اش کمک فراواني به من کردند. به‌عبارت ديگر کار ما يک کار کاملا خانوادگي است.

    تمشک‌هاي باغ شما از چه نوعي است؟

کشورهاي‌روسيه، آمريکا، مکزيک، صربستان و لهستان بزرگ‌ترين توليدکنندگان تمشک در جهان هستند و جالب است بدانيد حدود 400نوع تمشک در سراسر دنيا کشت مي‌شود. تمشک 2نوع خاردار و بدون خار دارد و در تقسيم‌بندي بعدي به 2دسته نيازمند به نگهدارنده و عدم‌نيازمند به نگهدارنده گروه‌بندي مي‌شود. بوته‌هاي تمشک باغ ما، از نوع بدون خار هستند و همين خصوصيت، لذت چيدن تمشک را دوچندان مي‌کند اما در تقسيم‌بندي دوم در گروم اول قرار مي‌گيرد و ما براي نگه داشتن بوته‌ها از داربست استفاده مي‌کنيم.

    راهکارتان براي فروش محصول چه بود؟

يکي از کارهايي که ما در باغمان و در زمينه فروش محصول انجام داديم اين بود که اجازه داديم خود مردم به داخل باغ بيايند و تمشک بخورند و مقدار مورد نيازشان را خريداري کنند. اين روش يکي از روش‌هاي مرسوم در فروش محصولات باغداران در دنياست. به‌عنوان مثال باغداران و کشاورزان آمريکايي 30درصد از محصولاتشان را به همين شکل به فروش مي‌رسانند. با خودمان گفتيم چرا ما اين کار را انجام ندهيم؟ ايده‌مان را عملي کرديم و از آنجايي که چيدن تمشک کار بسيار جذاب و لذت‌بخشي است با استقبال بسيار خوبي مواجه شديم. به‌طوري که وقتي فصل برداشت آغاز شد، با توجه به سفارش‌هايي که داشتيم و استقبالي که غافلگيرمان کرد، توانايي پاسخگويي به خيلي از سفارش‌ها را نداشتيم و محصول کم آورديم. البته ما فروش نهال هم داريم و هر کدام را به قيمت 10هزار تومان به فروش مي‌رسانيم.

    آموزش و مشاوره هم داريد؟

اگر کسي بخواهد باغي احداث کند يا نياز به مشاوره در اين زمينه داشته باشد، تجربياتمان را در اختيارش قرار مي‌دهيم. مشاوره‌هاي ابتدايي را رايگان انجام مي‌دهيم اما اينکه بخواهيم وارد مسائل فني شويم که در اين مرحله به آموزش نياز هست يا اگر در بعضي موارد وارد کار اجرايي شويم و يک باغ را آماده کرده و تحويل شخص سفارش‌دهنده دهيم هزينه آموزش و کار را دريافت مي‌کنيم. اگر بخواهيد از هزينه آموزش و احداث باغ بدانيد، اگر مبنا را همان 1000متر بگيريم و هزينه احداث اين باغ 20ميليون تومان برآورد شود، 10درصد کل هزينه را بابت آموزش و احداث باغ دريافت مي‌کنيم.

    براي راه‌اندازي مزرعه تمشک

نه تنها براي پرورش تمشک، براي پرورش هر ميوه و شروع هر کاري که در آن خدمتي به مردم ارائه مي‌شود، به نخستين چيزي که بايد توجه کنيد بازار فروش است. به‌دليل اينکه کاري به‌صورت حرفه‌اي در زمينه پرورش تمشک در ايران صورت نگرفته، اين کار، هم ريسک بالايي دارد و هم اگر فرد بتواند بازار مناسب را پيدا کند به سود بالا و قابل توجهي دست پيدا خواهد کرد. از طرفي، حتما مي‌دانيد که تمشک ميوه‌اي است که خيلي زود فاسد مي‌شود و امکان انبار کردن و عرضه آن در فصل‌هاي ديگر وجود ندارد، پس بايد بازاري پيدا کرد که بتوان خيلي زود ميوه را راهي بازار و خانه‌هاي مردم کرد. البته يکي از راه‌هايي که مي‌توان ميوه را در فصل‌هاي ديگر هم به فروش رساند، فروش آن به‌صورت فريز شده و منجمد است. جالب است بدانيد عمده محصولات تمشکي دنيا به‌صورت منجمد به فروش مي‌رسد. همين گزينه مثبت راه صادرات اين محصول را هم هموار مي‌کند.

اما در مورد احداث باغ، جداي از مسائل فني مثل اينکه شيوه‌ نگهداري و آبياري آن به چه صورت است؟ خوب است بدانيد که به ازاي هر نهال تمشک، چيزي حدود 50هزار تومان هزينه خواهيد داشت. هر نهال تمشک با نهال ديگر بسته به اندازه و شرايط زمين زيرکشت، از يک تا 2متر بايد فاصله داشته باشد و به همين دليل، در يک زمين هزار متري، حدود 400 نهال تمشک مي‌توانيد بکاريد. با اين حساب، براي احداث باغي به متراژ هزار متر بايد حدودا ۲۰‌ميليون تومان براي کاشت نهال‌ها هزينه کنيد و حدودا ۱۸‌ماه منتظر بمانيد و مراقبت کنيد تا فصل برداشت و رسيدن به سود آغاز شود. اگر رسيدگي خوبي به باغ‌تان کرده باشيد مي‌توانيد از هر بوته حدودا 5تا 7کيلو تمشک برداشت کنيد. البته برداشت 7کيلو از يک بوته ايده‌آل است و 5کيلو از هر بوته به واقعيت نزديک‌تر است؛ اين يعني اينکه شما در اين باغ ۱۰۰۰ متري حدودا 2000کيلو محصول برداشت مي‌کنيد. محصولي که حدود 14هزار تومان به ازاي هر کيلو ارزش دارد و در شرايط مطلوب، مي‌توان آن را 30ميليون تومان ارزشگذاري کرد. با اين حساب، اگر درآمد حاصل از فروش را از هزينه‌هاي سالانه نگهداري باغ کسر کنيم مي‌توان به اين نتيجه رسيد که کاشت و پرورش تمشک حدود دوبرابر مرکبات سود دارد.
منبع : www.hamshahrionline.ir
telegraminstagramaparat
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.