menusearch
irantameshk.com

برگزاری سومین جشنواره برداشت تمشک در رامسر

۱۳۹۷/۵/۲۵ پنج شنبه
(0)
(0)
برگزاری سومین جشنواره برداشت تمشک در رامسر
برگزاری سومین جشنواره برداشت تمشک در رامسر
به گزارش خبرنگار موج شمال < سومین جشنواره برداشت تمشک> همراه با استقبال کم نظیر مردم ، روز جمعه 29 تیر ماه در رامسر برگزار گردید.


مجید زمانی « مدیریت مجموعه ایران تمشک » ، مهندس جوانی که امروزه شاید دیگر همه ما او را بواسطه باغهای تمشک  زیبایی که در کشور  احداث کرده می شناسیم.در خلال برگزاری جشنواره تمشک در رامسر گفتگویی با ایشان ترتیب دادیم که ماحصل آنرا در ذیل می خوانید.
خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چه شد که وارد این کار شدید؟
بنده مجید زمانی 39 ساله دارای تحصیلات کارشناسی در رشته عمران هستم و از 14 سال قبل تا کنون در شهرستان رامسر به فعالیتهای عمرانی مشغول بوده ام.حدودا از 6 سال قبل به واسطه علاقمندی ام  به کشاورزی و باغبانی بعد از تحقیقات و مطالعات زیاد اولین باغ تمشک را در رامسر احداث کردم. خیلی کار راحتی نبود ورود به عرصه ای  که سابقه چندانی در خصوص آن وجود نداشت. و خیلی از مسایل باغ را بایستی با سعی و خطا  پیش می بردم. البته مثل الان از مشاوره مهندسین کشاورزی استفاده میکردم ولی خب چون کار جدیدی بود  خود آنها هم در بسیاری موارد توصیه های قطعی نداشتند.خب در این شرایط ترجیح دادم با ارتباط با باغدارانی که در نقاط مختلف دنیا در این کار متبحر هستند  و استفاده از تجربیات عملی انان این نقیصه را برطرف کنم.در ادامه نیز توانسته ایم با تکمیل کادر علمی مجموعه هم در بخش علمی هم در بخش عملی پیشرفت های محسوسی در کشور داشته باشیم.

چگونه جرقه اینکار به عنوان یک کسب و کار فراگیر  زده شد؟
تمشک يک ميوه‌ وحشي است و شايد باغداران مخصوصا در شمال همیشه تمشک  وحشی درون باغشان داشته باشند اما هيچ‌وقت به فکر توسعه و کاشت و برداشت حرفه‌اي آن نيفتاده باشند. از نظر اقلیمی آب و هوای شمال بسیار مستعد پرورش تمشک است.یکی از مزایای مهم این کار اینست که تمشک اصلاح شده تیغ و خار ندارد و نگهداری آن به مراتب راحتتر از تمشک و حشی و خودرویی است که در طبیعت وجود دارد.علاوه بر آن از نظر ظاهری بسیار درشتتر از تمشک وحشی و ماندگاری بسیار بهتری دارد. درست است که کار با این میوه ريسک بالايي دارد اما اين ريسک را به جان خريدم و حالا که با استقبال خوبي هم براي فروش محصولاتم مواجه شده‌ام، دوست دارم همان اتفاقي که براي کيوي در کشورمان افتاد، حالا براي تمشک هم بيفتد چرا که کيوي تنها حدود 20سال است که در کشور توليد مي‌شود ولي در همين 2دهه توانسته‌ايم رتبه چهارم جهان را به‌دست بياوريم. در زمينه تمشک هنوز کاري به‌صورت حرفه‌اي صورت نگرفته و باغداران بسياري مي‌توانند وارد کار کشت تمشک شده و کسب و کاري براي خود راه‌اندازي کنند.
در حال حاضر چند نفر در مجموعه شما مشغول به کار هستند؟
طبیعی هست که مثل هر کسب و کار نوپایی ما کارمان را در مقیاس کوچک و با کمک خانواده شروع کردیم و به مرور در طی سالهای بعد کارمان را گسترش دادیم...در ابتدا چهار نفر دراین پروژه بصورت پاره وقت مشغول فعالیت بودند  و تقریبا همه فرایندهای این کسب و کار ازقبیل  احداث و نگهداری باغ،  برداشت، بسته بندی  توزیع بازاریابی و فروش محصول را خودمان انجام می دادیم که به مرور با توسعه کارمان امروزه در مجموعه   ایران تمشک در  هر کدام از این بخش ها یک تیم خوب و حرفه ای مشغول فعالیت هستند. به لطف خدا امروز با توسعه و گسترش کسب و کارمان توانسته ایم حدودا 22 باغ تمشک  را به مساحت کلی 14 هکتاردر سراسر کشور احداث  و زیر کشت تمشک  و سایر بری ها از قبیل رزبری و بلوبری ببریم.انشاالله از سال آینده محصولات جدیدمان نیز وارد بازار خواهد شد.طی چند سال گذشته توانستیم این فعالیت  را به عنوان  یک کسب و کار جدید  به جامعه معرفی کنیم.برای این کار مطالعات زیادی کردیم و زحمات زیادی کشیدیم و ریسک کار را به صفر رساندیم . امروز هم خیلی خوشحالیم که راه را برای افراد و شرکتهای دیگری که بعد از ما وارد این حوزه شدند یا  علاقمند به ورود به این حوزه شده اند باز کرده ایم..سال گذشته تفاهمنامه همکاری با مرکز اموزش و تحقیقات کشاورزی استان گلستان امضا کردیم و بزرگترین باغ تمشک کشور به مساحت 4.5 هکتار را احداث کردیم .با کمک و حمایت دوستان ومتولیان  امر در وزارت جهاد کشاورزی در بخشش تحقیق و توسعه نیز کارهایی در حال انجام است. که انشالا به مرور نتایج آنها به اطلاع  علاقمندان خواهد رسید.
راهکارتان براي فروش محصول چه بود؟
يکي از کارهايي که ما در باغمان و در زمينه فروش محصول انجام داديم اين بود که اجازه داديم خود مردم به داخل باغ بيايند و تمشک بخورند و مقدار مورد نيازشان را خريداري کنند. اين روش يکي از روش‌هاي مرسوم در فروش محصولات باغداران در دنياست. با خودمان گفتيم چرا ما اين کار را انجام ندهيم؟ ايده‌مان را عملي کرديم و از آنجايي که چيدن تمشک کار بسيار جذاب و لذت‌بخشي است با استقبال بسيار خوبي نیز مواجه شديم. به‌طوري که وقتي فصل برداشت آغاز شد، با توجه به سفارش‌هايي که داشتيم و استقبالي که غافلگيرمان کرد، توانايي پاسخگويي به خيلي از سفارش‌ها را نداشتيم.امروز هم به نوعی در قالب جشنواره محصولمان را به فروش می رسانیم.مردم محصول را با دست خودشان و با کیفیت بالا میچینند  هم جذابیت چیدن میوه هم میوه با کیفیتی که می چینند  باعث رضایتشان است از طرفی ما هم محصولمان را با صفر کردن هزینه های کارگر، حمل و نقل ، بازاریابی  و... به فروش می رسانیم.
آموزش و مشاوره هم داريد؟
اگر کسي بخواهد باغي احداث کند يا نياز به مشاوره در اين زمينه داشته باشد، تجربياتمان را در اختيارش قرار مي‌دهيم.علاقمنان میتوانند به سایت اینترنتی ما به آدرس : ( WWW.IRANTAMESHK.COM  )  مراجعه کنند یا از صفحات ما در شبکه های اجتماعی دیدن کنند.تمامی سوالات مرتبط با این کسب و کار از احداث باغ تا فروش محصول را در سایتمان پاسخ داده ایم...حتی برای علاقمندانی که نیاز به اخذ وام جهت احداث باغ تمشک دارند چکیده ای از طرح توجیهی احداث باغ تمشک را قرار داده ایم تا افراد علاقمند با اطلاعات بیشتر و ذهنیت بهتری تصمیم گیری کنند. مشاوره‌هاي ابتدايي را رايگان انجام مي‌دهيم در ادامه نیز خدمات خود از قبیل احداث ونگهداری باغ،مشاوره تغذیه،گیاهپزشکی وفروش محصول را در قالب قرارداد به علاقمندان ارائه میکنیم.
شما سال گذشته برای اولین بار کشت ترکیبی تمشک و توت فرنگی را انجام دادید که بسیار مورد توجه قرار گرفت . در این مورد توضیح بفرمایید که چطور شد این ایده بذهنتان رسید و چگونه این کار را بانجام رساندید؟
در کشاورزی و باغبانی سنتی تولید محصول را به دو روش  افزایش سطح زیر کشت و افزایش میزان محصول در واحد سطح (افزایش عملکرد) افزایش داد اما راه حل مهم‌تر دیگری وجود دارد که بدون متحمل شدن هزینه‌های اضافی و با استفاده از آب و کود موجود بتوان تولید بیشتر صورت گرفته و آن استفاده از زمان است.این روش شامل افزایش تولیدات کشاورزی در واحد سطح با کشت بیش از یک گیاه در یک سال زراعی است. از این رو بهترین و شاید تنها راه رسیدن به این مقصود انجام کشت مخلوط است. مهم‌ترین فایده کشت مخلوط این است که مقدار تولید در واحد سطح نسبت به تک کشتی افزایش خواهد یافت.
با توجه به همزمانی مراحل داشت تمشک و توت فرنگی، علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب عملیات آماده‌سازی زمین برای کشت توت فرنگی حذف و تعدا دفعات مبارزه با علف‌های هرز کاهش می‌یابد ودر نهایت با سرشکن شدن تمام هزینه‌ها درامد باغدار به 1.5 تا 2 برابر افزایش خواهد یافت.
برداشت محصول توت فرنگی در اردیبهشت و خرداد  خواهد بود. برداشت میوه تمشک هم از اواسط تیرماه آغاز و تا اواخر مرداد ماه ادامه خواهد داشت. با این کار عملا ما دو میوه از خانواده بری ها را که هر دو نیز هم بخاطر طعم و مزه و هم ظاهر زیبا مورد علاقه و توجه مردم هستند  در یک باغ  و به صورت INTERCROPPING  کاشتیم و از این جهت شاید یکی از زیباترین باغات میوه باشد.اگر افرادی علاقمند به احداث باغ به این شکل هم باشند ما مشاوره و خدمات خود را در این خصوص نیز ارایه خواهیم کرد.


براي احداث مزرعه تمشک چه اقداماتی بایستی انجام داد.
نه تنها براي پرورش تمشک، بلکه براي پرورش هر ميوه و شروع هر کاري که در آن خدمتي به مردم ارائه مي‌شود، به نخستين چيزي که بايد توجه کنيد بازار فروش است. به‌دليل اينکه کاري به‌صورت حرفه‌اي در زمينه پرورش تمشک در ايران صورت نگرفته، اين کار ريسک بالايي دارد وازطرفی هم اگر فرد بتواند بازار مناسب را پيدا کند به سود بالا و قابل توجهي دست پيدا خواهد کرد. از طرفي، حتما مي‌دانيد که تمشک ميوه‌اي است که خيلي زود فاسد مي‌شود و امکان انبار کردن و عرضه آن در فصل‌هاي ديگر وجود ندارد، پس بايد بازاري پيدا کرد که بتوان خيلي زود ميوه را راهي بازار و خانه‌هاي مردم کرد. البته يکي از راه‌هايي که مي‌توان ميوه را در فصل‌هاي ديگر هم به فروش رساند، فروش آن به‌صورت فريز شده و منجمد است. جالب است بدانيد عمده محصولات تمشکي دنيا به‌صورت منجمد به فروش مي‌رسد. همين گزينه مثبت راه صادرات اين محصول را هم هموار مي‌کند.در خصوص مرحل مختلف احداث باغ نیز توضیحات کاملی در سایتمان قرار داده ایم که علاقمندان میتوانند مراجعه و مطالعه کنند.
لطفا در مورد هزینه  احداث و نهایتا درامد این کار توضیحی بفرمایید.
در يک زمين هزار متري، حدود 400 نهال تمشک مي‌توانيد بکاريد. با اين حساب، براي احداث باغي به متراژ هزار متر بايد حدودا 15‌ميليون تومان  هزينه کنيد و حدودا ۱۸‌ماه منتظر بمانيد و مراقبت کنيد تا فصل برداشت آغاز شود. اگر رسيدگي خوبي به باغ‌تان کرده باشيد مي‌توانيد از هر بوته حدودا 4 تا 7کيلو تمشک برداشت کنيد. البته برداشت 7 کيلو از يک بوته ايده‌آل است و 4 کيلو از هر بوته به واقعيت نزديک‌تر است؛ اين يعني اينکه شما در اين باغ ۱۰۰۰ متري حدود 1600 کیلو گرم  محصول برداشت مي‌کنيد. محصولي که حدود 15هزار تومان به ازاي هر کيلو ارزش دارد و در شرايط مطلوب، مي‌توان آن را 24 ميليون تومان ارزشگذاري کرد. بطور کلی اگر درآمد حاصل از فروش را از هزينه‌هاي سالانه نگهداري باغ کسر کنيم  میتوان انتظار برداشت حدودا 100 میلیون تومانی در هکتار را داشت.البته نباید از این نکته غافل شد که مهمترین بخش این کار مثل هر کسبو کار دیگری بخصوص در بخش کشاورزی فروش محصول است که با توجه به نوپا بودن این حرفه و البته ماندگاری پایین این محصول فروش آن کار زیاد راحتی نیست.از این جهت ما به افرادی که تمایل به احداث باغ دارند پیشنهاد پیش خرید تضمینی محصول را می دهیم تا نگرانی از فروش محصولشان نداشته باشند.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.
خیلی ممنون از وقت و فرصتی که در اختیارم گذاشتید.همانطور که ملاحظه میکنید استقبال بسیار خوبی از برنامه ما شده مردم ما خیلی علاقمند هستند به چنین برنامه هایی والبته خیلی جلوترند از مسیولین محترم ، مردمی که  همیشه زودتر مطلع میشوند و بدون هیچ منت و دعوتنامه ای حضور پیدا میکنند ...چند ساله که با حضور و حمایت شان باعث دلگرمی ما بوده اند...از دوربین های شبکه های مختلف تلویزیونی گرفته تا رسانه ها و نشریات و خبرگزاریها اخبار مربوط به ما را منتشر کرده اند ...از همه این عزیزان تشکر میکنم .از نشریه وزین موج شمال خصوصا مدیر مسیول محترم نشریه  جناب آقای  بهرامی ، بابت تمامی حمایتهایی که  در این چند سال از کارمان انجام دادند صمیمانه تشکر میکنم .آرزوی موفق های روزافزون برای شما و همه مردم خوبمان دارم.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.